czwartek, 2 maja 2013

Autyzm a rodzina

 
  Autyzm u dziecka może wywoływać lęk i bezradność u wielu rodziców. Brak komunikacji z dzieckiem, problemy z nauką i zaburzenia intelektualne u dziecka wpływają na funkcjonowanie całej rodziny. Dzieci cierpiące na autyzm wczesnoszkolny są bardzo wymagające, potrzebują poczucia bezpieczeństwa, stałej opieki i skupienia uwagi. Rodzice powinni wiedzieć, w jaki sposób pomagać dziecku komunikować swoje potrzeby. Dzieci autystyczne są wrażliwe na wszystkie bodźce, wymagają miłości i cierpliwości rodziców. Matka odgrywa najważniejszą rolę w terapii.


     Ujawnienie się zaburzeń rozwoju u dziecka może być dużym szokiem dla rodziców. Zdiagnozowanie u dziecka autyzmu wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Problemy, z jakimi zmaga się dziecko, stają się problemami całej rodziny. Dzieci autystyczne są bardzo wymagające. Potrzebują wiele uwagi ze strony rodziny. Mają często problemy z kontaktem z otoczeniem. Rodzice powinni wiedzieć, w jaki sposób porozumiewać się z dzieckiem, jak wpływać na jego zachowanie. Dzieci z tej grupy są bardzo wrażliwe i wymagają wiele ciepła i cierpliwości. Nauczenie się, w jaki sposób postępuje i rozwija się dziecko autystyczne, pozwoli rodzinie sprawnie funkcjonować.


    Wyrozumiali i kochający rodzice mogą zapewnić dziecku szczęśliwe dzieciństwo i odpowiednie warunki do poszerzania swoich umiejętności. Wspólna praca nad problemem jest czynnikiem spajającym rodzinę i pogłębiającym więzi między jej członkami. Pozwala to na budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Taka atmosfera sprzyja przyjęciu przez dziecko pozytywnych wzorców i nauce budowania trwałych więzi społecznych.

1 komentarz:

  1. Zamieszcza pani sporo interesujących rzeczy,przystępnych dla laika. Czytając pani posty mam wrażenie, że chce pani oswoić autyzm. Wyczuwam apel, aby nie bać się osób z tą przypadłością, bo to niejednokrotnie bardzo wrażliwi i wartościowi ludzie. Czekam na dalsze pani wpisy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń